Granie w makao – poradnik

1019
Granie w makao – poradnik
Granie w makao – poradnik

Makao to dość przyjemna gra, w którą możesz zagrać zarówno ze swoimi znajomymi, jak i również z dzieckiem – gra ta nie jest trudna – zrozumienie zasad zwykle zajmuje dwie lub trzy partie – dlatego też dziś przedstawimy ci, jak grać w makao!

Granie w makao – poradnik

Zasady gry

Celem grania w makao jest pozbycie się całej naszej ,,ręki” czyli wszystkich posiadanych przez nas kart. Rozgrywka zaczyna się od wydania każdemu po pięć kart. Na koniec rozdania z talii wybiera się jedną kartę, którą kładzie się na stół, aby rozpocząć grę – chociaż jeśli ta karta jest ,,funkcyjna” (o tym co to znaczy dowisze się za moment) zostaje odrzucona na sam spód talii, z której będziemy dobierać karty.

Ilu graczy może grać w makao?

Tak naprawdę praktyczna liczba graczy kończy się na 4-6. W przypadku większych ilości graczy, powstaje po prostu bałagan, więc zamiast dobierać się po kilkanaście osób, zdecydowanie lepiej jest uformować kilka stolików, po 4-6 osób właśnie. Gra ta jest bardzo popularna na imprezach, naturalnie wśród osób ze starszego pokolenia, chociaż niektóre grona osób stanowią wyjątki od tej reguły.

Rozgrywka

W każdej turze obecni w rozgrywce wybierają karty, które pasują do koloru bądź figury karty, która aktualnie znajduje się na samym szczycie stosu. Jeśli jednak żadna karta z ręki nie pasuje, dobierają kartę z talii. Zwycięstwo odnosi ten gracz, który pozbędzie się wszystkich kart jako pierwszy. W tej grze istotny jest też moment, kiedy mówimy „makao” – musimy wypowiedzieć to słowo, kiedy pozostaje nam ostatnia karta w ręku. Jeśli tego nie zrobimy, a inni gracze nas przyłapią – cóż, musimy dobrać kolejne karty.

Karty funkcyjne w makao

Są to karty, które spełniają jakąś funkcję. Poniżej przedstawiamy wam listę kart, które mają jakąś funkcję w makao :

– As – Karta pozwala graczowi na zmianę koloru w grze.

– Król – (jeśli kolejny gracz nie ma króla) Następny gracz dobiera 5 kart

– Dama – Na damę można położyć każdą kartę (oprócz tych funkcyjnych)

– Walet – wykładający ją gracz wybiera kartę, która ma zostać wyłożona przez innych graczy (oprócz tych funkcyjnych) – nie posiadanie danej karty skutkuje dobraniem kolejnej karty z talii.

– 4 – Zmusza następnego gracza do opuszczenia kolejki. Suma kolejek kumuluje się z ilością kart.

– 2 i 3 – Powoduje dobranie odpowiednio dwóch bądź trzech kart. Suma dobranych kart kumuluje się wraz z ilością kart.

Źródło : https://arti.org.pl/

Oceń nas!