Konsola Nintendo Switch – czy warto się na nią zdecydować?

213

Urządzenia Nintendo Switch nie należą już do najnowszych na rynku. Mimo to cieszą się rosnącą popularnością i wybierane są przez amatorów gier na całym świecie. Co wpływa na tak duże zainteresowanie tą konsolą i czy warto zdecydować się na jej zakup?

Jak wygląda konsola Nintendo?

Konsole Nintendo należą do grupy urządzeń przenośnych. W przeciwieństwie do popularnych konsol Sony PlayStation lub Microsoft Xbox możemy zabrać ją w podróż albo na uczelnię. Jest to zatem szczególnie interesujące rozwiązanie dla osób, które lubią doznawać gamingowych wrażeń, niezależnie od tego, gdzie się aktualnie znajdują. W 2021 roku koncern wypuścił na rynek udoskonaloną wersję Switch Nintendo. Dużą zmianą było wyposażenie konsoli w większy, 7-calowy ekran OLED 720p. Oferuje on swoim użytkownikom także znacznie lepszą jakość obrazu, niż ma to miejsce w nieco starszych wersjach. Wyraziste kolory pozwalają na maksymalne czerpanie przyjemności z efektów wizualnych.

Szerokość konsoli to prawie 24 cm, a wysokość to nieco ponad 10 cm. Urządzenie nie jest zatem większe niż kartka A4, zmieści się więc w plecakach oraz niewielkich torbach. Wersja Lite jest jeszcze mniejsza, ale co za tym idzie, posiada również mniej okazały wyświetlacz. Przed zakupem warto się więc zastanowić, jaki rozmiar konsoli będzie najbardziej odpowiadał naszym potrzebom. Konsola Nintendo nie jest również zbyt ciężka. W zależności od wersji waży około 300 g.

Konsola Nintendo – specyfikacja techniczna

Jaką specyfikację techniczną prezentują urządzenia Nintendo? Konsola ta wyposażona jest w czterordzeniowy procesor ARM Cortex-A57 lub A53. Użytkownik ma do dyspozycji 4 GB pamięci SDRAM oraz 32 lub 64 GB pamięci magazynowej, w zależności od wybranej wersji. Dla zagorzałych graczy ilość ta może okazać się niewystarczająca. Dlatego Nintendo umożliwiło rozbudowanie urządzenia o zewnętrzne karty pamięci microSD, które pozwalają na wygospodarowanie pamięci nawet 2 TB. Warto wspomnieć, że urządzenia Nintendo Switch nie obsługują ani kart SD ani wersji miniSD.

Istotną kwestią w przypadku przenośnej konsoli jest czas pracy baterii. Żywotność szacuje się na 2,5-6,5 godziny. Konsolę można naładować za pomocą stacji dokującej lub klasycznego wejścia USB typu C. Jest to o tyle wygodne, że nie musimy zabierać ze sobą dużych i ciężkich ładowarek, a jedynie taką, którą i tak używamy do ładowania telefonu lub tabletu. Do konsoli Nintendo Switch możemy podłączyć tradycyjne słuchawki przewodowe lub wykorzystujące łączność bezprzewodową Bluetooth.

Jakie gry są dostępne na konsolę Switch Nintendo?

Konsole Nintendo zapewniają dostęp nie tylko do produkcji stworzonych z myślą o tym urządzeniach, ale również do popularnych tytułów multiplatformowych. Użytkownicy Nintendo nie muszą się więc obawiać, że wielkie światowe premiery gamingowe odbędą się bez ich udziału. Mimo tego, że konsola Nintendo Switch nie należy do najnowszych urządzeń, stale wypuszczane są kolejne gry jej dedykowane. 

Rok 2022 również przyniósł ze sobą kilka nowości. Już na początku roku zadebiutowała gra, która powinna szczególnie zainteresować miłośników uniwersum Pokemonów, a mianowicie Pokemon Legends: Arceus. Jest to ósma generacja gier Pokemon, która od dnia premiery sprzedała się w ponad 12 milionach egzemplarzy. Wśród innych popularnych gier dostępnych na konsole Nintendo możemy wymienić: Forgotten Land, The Legends of Zelda lub klasyczne gry z serii Super Mario Bros.

Konsola Nintendo pozwala również na tzw. granie w chmurze. Oznacza to, że jeśli wymagania sprzętowe danej gry przewyższają możliwości Nintendo Switch, można skorzystać ze sprzętu serwerowego. Do takich produkcji należy, np. Resident Evil 7: Biohazard, Assassin’s Creed: Odyssey, czy Hitman 3.

W gry na konsolę Switch Nintendo można zaopatrywać się na oficjalnej stronie producenta lub u innych dystrybutorów detalicznych. Fizyczne nośniki gier mają postać niewielkich kartridży, bardzo podobnych do tych, które z nami ze starszych konsoli, takich jak Nintendo 3DS. Model Switch przyniósł jeszcze jedno ważne udogodnienie, którego brakowało w starszych wersjach konsoli – chodzi o regionalność danych gier. W przeszłości należało korzystać jedynie z gier dostępnych dla regionu naszego zamieszkania. Aktualnie możliwe jest kupowanie kartridży z dowolnej części świata, jedyny wyjątek stanowią treści chińskie.

5/5 - (1)