Sprzęt dla streamera i youtubera – jaki wybrać?

1193

Jaki sprzęt jest podstawowym narzędziem pracy streamera lub youtubera? To przede wszystkim dostęp do szybkiego Internetu, kamera, mikrofon, w pełni wyposażony komputer lub smartfon i wygodny fotel biurowy. Jak osiągnąć wysoką jakość przekazywanej transmisji? Wybór odpowiedniego sprzętu dla streamera i youtubera nie jest prosty.

Szybkie łącze Internetowe – podstawa streamowania

Do streamowania niezbędne jest przede wszystkim łącze internetowe o wysokiej przepustowości i stabilności. Najlepsze pakiety dla streamerów są zwykle łączone z ofertą dla graczy, ponieważ są oni największą grupą wśród osób, które korzystają z portali do transmitowania, na przykład Twitcha. Internet dla graczy powinien zapewniać niski ping, a także bardzo dobry poziom przesyłu danych. Ping to parametr mierzący opóźnienia w transmisji internetowej, a jego wysoki poziom może wpływać na płynność przekazywanego materiału na żywo. Wskaźnik pingu nie powinien być wyższy niż 10 ms.

Wśród firm, które oferują najlepszy Internet dla graczy i youtuberów, można wyróżnić dostawcę INEA. To właśnie INEA ma w swojej ofercie Internet światłowodowy oparty na łączu symetrycznym, czyli takim, który zapewnia taką samą prędkość pobierania i wysyłania danych. Internet dla graczy opierający się na tej technologii jest szybki i stabilny – osiąga prędkość wielokrotnie wyższą niż 1 Gb/s. Dzięki temu youtuber ma zagwarantowaną najwyższą jakość streamowania. Według rankingu Speedtest.pl, już od 2017 roku Internet dla graczy w INEA jest uznawany za najszybszy w Polsce.

Po drugie – dobry komputer i podzespoły

Wybierając karierę youtubera lub streamera warto zastanowić się, jaki konkretnie budżet możemy przeznaczyć na komputer do streamowania. Dysponując większymi finansami, można zdecydować się na urządzenie z kartą graficzną o lepszych parametrach. Szczególnie poleca się komputery z podzespołami od NVIDIA. Jednym z nich jest karta GeForce RTX 2060. W przypadku tańszych urządzeń warto rozważyć zakup sprzętu wyposażonego na przykład w GeForce GTX 1650.

Ważny jest również procesor. Układy scalone z grupy Intel Core i5 czy AMD Ryzen będą odpowiednie na początek przygody. Natomiast w przypadku, gdy streamowanie stanie się głównym zajęciem, warto rozważyć nabycie procesorów z rodziny Core i7 czy AMD Ryzen 7. Dzięki takim podzespołom, jednocześnie będziemy mogli prowadzić płynną rozgrywkę nawet najbardziej wymagających tytułów, streamować w najwyższej jakości obrazu i dźwięku, szybciej edytować filmy i przede wszystkim wykorzystać pełen potencjał Internetu dla gracza, który decyduje się na streamowanie.

Mikrofon dla youtubera i streamera

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia streamera jest mikrofon. To dzięki niemu osiągalny jest wyższy poziom rozgrywki, a komunikowanie się z innymi uczestnikami oraz widzem jest znacznie łatwiejsze. Dlatego warto dobrze się zastanowić i wybrać odpowiedni model. Na początku należy określić, czy osoby oglądające streama będą słyszały wyłącznie głos osoby, która go emituje, czy również dźwięki z otoczenia. W pierwszym przypadku sprawdzą się mikrofony kardioidalne, a w drugim dwukierunkowe i wszechkierunkowe. Warto także pamiętać o tym, aby wybrać mikrofon wyposażony w praktyczne funkcje usprawniające prowadzenie transmisji, na przykład szybkie wyciszanie czy redukcję szumu. 

5/5 - (1)