Peryferia gamingowe – czego potrzebuje gracz?

829
1097026358 Image credit: Michael Kraus / EyeEm / Getty Images.

Komputer to podstawowy sprzęt każdego pecetowego gracza. Wydając na jednostkę dużo pieniędzy chcemy aby nasz cały setup był dobry jakościowo, ładny i ciekawy. Czego potrzebuje gracz do pełni szczęścia?  Dzisiaj skupimy się na trzech must have sprzętach, bez których granie w gry na wysokim poziomie nie będzie tak efektywne.

Jak wykorzystać dobre GPU?

Składając komputer który będzie wydajnościową bestią oczekujemy gry w jak najlepszej jakości. Decydując się na kartę graficzną która zapewnia nam i jakość i wydajność, to znaczy pozwala nam grać na wysokich ustawieniach graficznych, jednocześnie zapewniając nam wysoką częstotliwość odświeżania, musimy na czymś to wyświetlić. Gracze dysponujący wysokim budżetem i wydajnym komputerem będą celować w monitory gamingowe z matrycami pozwalającymi na wyświetlanie obrazu w jakości 4k, oraz z częstotliwościa odświeżania obrazu minimum 144Hz. Kolejna kwestią jest przekątna ekranu, która, dla komfortu z rozgrywki, nie powinna przekraczać dolnej granicy 24 cali. Jest to dość duży wydatek z którym musimy się liczyć, decydując się na bardzo wydajny komputer.

Gryzoń.

Kolejnym sprzętem który zajmuje priorytetowe miejsce na liście zakupowej każdego gracza to mysz komputerowa. Dla grupy odbiorców którzy używają myszy głównie do grania  w gry producenci przygotowują specjalne produkty. Większość firm produkujących myszy ma w swojej ofercie myszki gamingowe. Jest też kilka firm które produkują sprzęt tylko dla graczy. Dobór myszy nie jest prostą sprawą. Pierwsza kwestia to cena jaką chcemy przeznaczyć na nowy sprzęt. Jeśli wiemy już ile chcemy wydać musimy zastanowić się w co gramy i jakiej myszy potrzebujemy. Grając w dynamiczne strzelanki będziemy szukać myszy prostej i lekkiej, oferującej podstawowe funkcje. Grając w mmo rpg, jak World of Warcraft, bardziej przyda nam się mysz z dodatkowymi programowalnymi przyciskami. Jeśli wiemy jakiego typu myszy potrzebujemy nie zostało już nic więcej jak pojechać do sklepu i empirycznie przetestować kilka myszy, dobierając idealną pod siebie. 

Klawiatura.

Ostatnim elementem jest klawiatura. Podstawowym kryterium wyboru klawiatury jest jej rodzaj, czyli klawiatura mechaniczna, membranowa, lub nowość na rynku – klawiatura optomechaniczna. W skrócie, jeśli głównym czynnikiem decydującym o wyborze klawiatury jest jej głośność, a dokładnie to, że ma być cicha, w 99% przypadków osoba wybierze klawiaturę membranową. Jeśli jednak nie ma to dla nas znaczenia, szukamy klawiatury typowo gamingowej, w większości przypadków wybór padnie na mechanika. Dalszym krokiem będzie wybór przełączników. Producenci używają w swoich klawiaturach różnych przełączników, albo zewnętrznych firm, albo swojej produkcji. Musimy przejrzeć parametry i sprawdzić doświadczalnie co najbardziej nam odpowiada. Jeśli będziemy zdecydowani na konkretne switche możemy brać się za kupno nowej klawiatury.

Oceń nas!